| Management number | 209169993 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209169993 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The VideoMic GO II is a compact and lightweight shotgun microphone that makes it easy to capture incredible audio. It features both a 3.5mm TRS for use with cameras and a USB output for plugging directly into a smartphone, tablet or computer, making it very versatile – great for filmmaking and vlogging, as well as podcasting, streaming, making video calls and any other content creation application. It is fully compatible the RØDE Connect podcasting and streaming software, plus RØDE Central for unlocking advanced features, such as a high-pass filter, high-frequency boost, pad and more. Comes with a high-quality windshield and shockmount.
| UPC | 698813007899 |
|---|---|
| Brand | Rode |
| Color | 2nd Gen | VMGO II |
| Model Name | Gen 2 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 33 Grams |
| Manufacturer | RØDE |
| Model Number | VMGOII |
| Power Source | Corded Electric |
| Audible Noise | 79 Decibels |
| BuiltIn Media | 1 x VideoMic GO II, 1 x SM8-R, 1 x Windshield, 1 x SC14 |
| Polar Pattern | Unidirectional |
| Connector Type | 3.5mm, USB-C |
| Item Type Name | VideoMic GO II Lightweight Directional Microphone |
| Item Dimensions | 8.55 x 4.1 x 3.35 inches |
| Mfr Part Number | VMGOII |
| Special Feature | 3.5mm jack, USB |
| Antenna Location | Streaming |
| Audio Sensitivity | 38 Decibels |
| Hardware Platform | Camera |
| Compatible Devices | Camera, Smartphone |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Batteries | 1 12V batteries required. |
| SignaltoNoise Ratio | 79 dB |
| Warranty Description | 2 years |
| Microphone Form Factor | Shotgun |
| Connectivity Technology | USB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form