| Management number | 208998369 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $43.99 | Model Number | 208998369 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 850054095183 |
|---|---|
| Brand | ROVE |
| Color | Black |
| Frame Rate | 30 FPS |
| Model Name | R2-4K DUAL |
| Item Weight | 0.28 Pounds |
| Screen Size | 3 Inches |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | ROVE |
| Model Number | R2-4K DUAL |
| BuiltIn Media | 1x 3.5M USB-C Power Cable, 1x 1M USB-C Data Cable, 1x 6.5M Rear Cam Extension Cable, 1x Dual USB Fast Car Charger, 1x Windshield Suction Mount, 1x 3M Sticky Mount, 1x R2-4K DUAL Dash Cam, 1x Rear Cam, 1x ROVE PRO 128GB microSD Card, 1x User Manual, 1x Quick Start Guide & 1x Warranty Card, 5x Cable Clips, 1x Wire Trim Tool, 2x Sticky Tapes, 2x Electrostatic Films, 2x Wet Cleaning Pads |
| Field Of View | 150 Degrees |
| Mounting Type | Windshield Mount |
| Control Method | App |
| Item Type Name | vehicle-on-dash-video |
| Mfr Part Number | R2-4K DUAL |
| Maximum Aperture | 1.5 f |
| Flash Memory Type | microSDXC |
| Auto Part Position | Front Center, Rear Center |
| Compatible Devices | Personal Computer, Smartphone, iPhone |
| Real Angle of View | 150 Degrees |
| Supported Standards | MP4 |
| Warranty Description | 1-Year Warranty |
| Auto Part Orientation | Front & Rear |
| Are Batteries Included | No |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Video Capture Resolution | 1080p, 2160p |
| Included Memory Card Size | 128 GB |
| Item Dimensions D x W x H | 1.45"D x 3.64"W x 2.5"H |
| Optical Sensor Technology | CMOS |
| Compatible with Vehicle Type | Bus, Car, Minivan, SUV, Truck |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 1 TB |
| Other Special Features of the Product | 5G WiFi, Fastest Download Speed Up to 20MB/s, ROVE APP for iOS & Android, OTA (Over The Air) Firmware Updates, Built-In GPS for GEO Tagging, Live Speed, Supercapacitor for Higher Heat/Cold and Longer Product Life, Built-In Microphone, Speaker, Voice Guidance, 360° Rotation, 150°+140° True Wide Angle View, Free 128GB Memory Card Included, Up To 1TB External Storage Support, HDR (High Dynamic Range), SONY STARVIS 2 Sensor, 2024 Super Night Vision Low Light Capture Technology, 3" IPS Wider Display |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form