| Management number | 209126723 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $287.60 | Model Number | 209126723 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | Arrvel |
|---|---|
| Color | Black |
| Generation | 11th Generation |
| Model Name | I17J |
| Screen Size | 10.1 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | Arrvel |
| Model Number | I17J |
| BuiltIn Media | 33W PD Fast Adapter, I17J Rugged Tablet, Passive Stylus Pen, Strap |
| Warranty Type | Limited |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
| CPU Model Number | Intel JASPER LAKE N5100 |
| Operating System | Windows 11 Professional |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Docking Station, Stylus |
| Hardware Interface | HDMI, USB 3.0 |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Bluetooth, NFC, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 8 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 2 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | Intel Celeron N5100 Quad-Core |
| Memory Slots Available | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, LTE, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Specific Uses For Product | Logistics, Retail, Warehouse |
| Display Resolution Maximum | 1200*1920 |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| GPS Geotagging Functionality | GPS (L1 1.575GHz C/A code), GLONASS (L1 1.602GHz) |
| LithiumBattery Energy Content | 38 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.82"L x 7.43"W x 0.91"Th |
| Other Special Features of the Product | Expandable Storage, with Honeywell N4680 Scanner |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form