| Management number | 209111006 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,600.00 | Model Number | 209111006 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
SAAV Ultra gaming pc bundle pairs Intel Core Ultra 7 265K Up to 5.5 GHz with GeForce RTX 5080 16GB GDDR7, 64GB DDR5, and 2TB NVMe PCIe storage for quick boot and load times. Includes two 27 inch 4K UHD monitors, Bluetooth, and Windows 11 with WiFi 6 RGB Black Liquid Cooler.
| UPC | 810216523404 |
|---|---|
| Brand | SAAV |
| Color | BLK LQ 27 x2 |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ULTRA-01-V1-REV04 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | SAAV |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | U-TM-508016G-U7265K-64-2000-CU-BL-LQ-27 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor, Mouse, RGB Lighting |
| Item Dimensions | 12 x 14 x 14 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 3.9 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Core Ultra 7 265K |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Compatible Devices | Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, Ethernet, PCIE x 16, USB 2.0, USB 3.0 |
| Memory Clock Speed | 32 GHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| RAM Memory Installed | 64 KB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, LAN, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 2000 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 2000 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form