| Management number | 209556572 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $42.85 | Model Number | 209556572 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Rustic meets refined in this superb Aliyah 2 Drawer Console. Drawing inspiration from the timeless elegance of French country living along the Riviera, Aliyah’s finely carved accent details are given a fresh, modern update with a sleek black finish.
| UPC | 195058020398 |
|---|---|
| Base | Pine Wood |
| Size | 35.5" X 13" X 29.5" |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Tilting | No |
| Base Type | Leg |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Black |
| Base Color | Black |
| Brand Name | SAFAVIEH |
| Item Depth | 13 inches |
| Model Name | SAFAVIEH Home Collection Aliyah Black 2-Drawer Console Table |
| Style Name | Contemporary |
| Is Foldable | No |
| Item Weight | 26 Pounds |
| Handle Color | Black |
| Manufacturer | SAFAVIEH |
| Model Number | CNS5729A |
| Table Design | Console Table |
| Material Type | Engineered Wood, Pine |
| Item Type Name | CNS5729A |
| Extended Length | 13 Inches |
| Handle Material | Wood |
| Is Customizable | No |
| Item Dimensions | 13 x 35.5 x 29.5 inches |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Mechanical |
| Furniture Finish | Black |
| Number of Drawers | 2 |
| Required Assembly | Yes |
| Top Material Type | Pine Wood |
| Handle Finish Type | Water Based Paint |
| Is Stain Resistant | No |
| Tabletop Thickness | 1.5 Centimeters |
| Frame Material Type | Pine Wood, Engineered Wood |
| Included Components | Console Table |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Age Range Description | Adult |
| Is the item resizable | No |
| Item Dimensions D x W x H | 13"D x 35.5"W x 29.5"H |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form