| Management number | 209050696 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209050696 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Galaxy S25 Ultra handles the small details so you can focus on staying in the moment. Get several tasks fulfilled with one simple ask, and get insightful tips throughout your day to stay one step ahead. Simplify life with AI¹⁰ that evolves with you to work better for you.¹Compatible with select apps. Requires Google Gemini account. Results may vary based on input; check responses for accuracy. ²Displays daily select information from select apps (some apps may require internet connection). ³Compatible with common video formats accessible in Gallery; helps minimize six sounds (Voice/speech, Music, Noise, Crowd, Nature, Wind). Utilizes AI; results vary. ⁴As compared to Galaxy S24 Ultra. ⁵Requires screen resolution setting to QHD+. ⁶Galaxy AI features track data and require a compatible Galaxy wearable device (sold separately), Samsung Health app and Samsung account. ⁹Galaxy AI features track data and require a compatible Galaxy wearable device (sold separately), Samsung Health app and Samsung account. ¹⁰Galaxy Al basic features provided by Samsung are free. Any Samsung enhanced Al features and all third-party Al features are subject to different terms and may be subject to fees. (Galaxy Al basic features are listed under "Advanced intelligence" in Samsung Services Terms and Conditions.)
| UPC | 887276943855 |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Color | Titanium Whitesilver |
| Frame Rate | 30 FPS |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2960 x 1440 |
| Form Factor | Bar |
| Item Weight | 7.69 Ounces |
| Screen Size | 6.9 Inches |
| Camera Flash | LED |
| Digital Zoom | 100 x |
| Display Type | AMOLED |
| Manufacturer | Samsung Electronics |
| Refresh Rate | 120 |
| Battery Power | 5000 Milliamp Hours |
| BuiltIn Media | Quick Start Guide, SIM Tray Ejector, Samsung Galaxy S25 Ultra, Stylus, USB Cable |
| Sim Card Size | Nano |
| Connector Type | USB Type C |
| Headphones Jack | USB-C |
| Item Dimensions | 6.41 x 3.06 x 0.32 inches |
| Phone Talk Time | 37 Hours |
| Processor Speed | 4.47 GHz |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 15, One UI 7 |
| Processor Series | Snapdragon |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Android, Samsung |
| Additional Features | Always On Display, Built-In GPS, Fast Charging Support, Water Resistant, Wireless Charging |
| Cellular Technology | 5G |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Battery Average Life | 15 Hours |
| HumanInterface Input | Buttons, Microphone, Touchscreen, Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Display Pixel Density | 498 Pixels Per Inch (PPI) |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Connectivity Technology | Bluetooth, NFC, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Video Capture Resolution | 8k |
| Specific Uses For Product | Everyday Use, Productivity, Writing |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 2960 x 1440 |
| Effective Video Resolution | 4320 Pixels |
| Wireless Network Technology | CDMA, GSM, LTE |
| GPS Geotagging Functionality | True |
| Front Photo Sensor Resolution | 12 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Average Battery Life Talk Time | 37 Hours |
| Global Trade Identification Number | 00887276943855 |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 200.0, 50.0, 50.0 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form