| Management number | 209124131 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $79.60 | Model Number | 209124131 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The SAMSUNG Galaxy Tab A8 WiFi tablet features a 10.5" 1920x1200 touchscreen display, 4GB RAM, 64GB storage, Android 11 OS, and Bluetooth connectivity, along with accessories for entertainment and productivity on the go.
| UPC | 657768465772 |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Color | Gray |
| Frame Rate | 60 Fps |
| Generation | Android 11 |
| Model Name | Tab A8 |
| Item Weight | 1.1 Pounds |
| Screen Size | 10.5 |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Number | Tab A8 |
| Battery Power | 13 Hours |
| BuiltIn Media | 128GB Mmeory Card, 2-in-1 Stylus Pen, A8 Black Case, Galaxy A8 Tablet |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Unisoc |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | ARM |
| CPU Model Number | 1 |
| Operating System | Android 11 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Stylus Pen, Case |
| Hardware Interface | USB Type C |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 13 Hours |
| Graphics Description | Mali G52 Graphics |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | ARM Cortex A53 |
| Memory Slots Available | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 1.2 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1200 pixels |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Other Special Features of the Product | Lightweight |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form