| Management number | 209128571 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $163.99 | Model Number | 209128571 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Give your frontline team a tablet that’s more than up for the job with Galaxy Tab Active5. This Tab helps your crew do more with less while staying productive on-site or in the truck — perfect for field workers and industries like delivery services, warehouses and law enforcement. ¹These devices passed military specification (MIL-STD-810H) testing against a subset of 21 specific environmental conditions, including temperature, dust, shock / vibration and low pressure / high altitude. Real world usage varies from the specific environmental conditions used in MIL-STD-810H testing. Samsung does not guarantee device performance in all extreme conditions. ²Requires included travel adapter. ³No Battery Mode is an optional battery safety feature developed to enable Galaxy Tab Active5 to operate without battery with fixed and continuous power supplied. Notall use cases are recommended or advised. ⁴Glove Mode is compatible with most gloves and in wet conditions but does not work as intended with extremely heavy-duty gloves or mittens. ⁵External form factor has remained nearly the same but buttons and port positions have shifted since older models —please refer to diagrams online prior to purchase to confirm they will be compatible with previous cases. ⁶DeX can be activated via Samsung Galaxy Tab Active5 without a cable only on supported monitors. Accessories and monitor sold separately. Supports the following RF Bands: 3G UMTS, 4G LTD FDD, 4g LTE TDD, 5G Sub6 Fdd, 5G Sub6 TDD.
| UPC | 887276826066 |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Color | Black |
| Generation | 5th Generation |
| Model Name | TabActive |
| Model Year | 2024 |
| Item Weight | 0.83 Kilograms |
| Screen Size | 8 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | AMOLED |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Number | SM-X300NZGAN20 |
| BuiltIn Media | Battery |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Samsung |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Operating System | Android |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 800 x 400 |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External Monitor, Stylus Pen |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Cellular Technology | 5G |
| Wireless Technology | Cellular |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11b |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | Samsung Exynos X |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Photo Sensor Resolution | 13 MP |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Specific Uses For Product | Outdoor, Rugged, Industrial Use |
| Display Resolution Maximum | 800 x 400 |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| LithiumBattery Energy Content | 1 Kilowatt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 30"L x 30"W x 6"Th |
| Other Special Features of the Product | Fast Charging |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 13 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form