| Management number | 209128223 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $179.99 | Model Number | 209128223 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Create efficientlyMeet Galaxy Tab S10 FE Series, the tablets that seamlessly fit your lifestyle and fuel all your entertainment needs - scroll, stream and game on. Equipped with Galaxy AI and S Pen, it’s also the perfect tool to plan your week, work on personal projects or catch up with friends.Circle to SearchSimply circle to search for virtually anything you can see on your Galaxy Tab S10 FE Series. From discovering new animal species to where to buy those awesome shoes your friend just posted, find answers using Circle to Search with Google.Portable and durabilityThe Galaxy Tab S10 FE Series is made even slimmer and lighter, so you can enjoy your best downtime wherever you are. And now with an IP68 rating, it’s one of the only water- and dust-resistant tablets on the market.Unwind with a big screenKick back and relax with big, bright screens. See every detail of your favorite shows, and get closer to the action on your favorite games with 90hz refresh rate. Plus, dual speakers make everything sound amazing.Galaxy Spotlight apps. Create like a proUnlock more creativity on Galaxy Tab S10 FE with intuitive apps. Get inspired with LumaFusion, Goodnotes, Clip Studio Paint, Noteshelf 3, Sketchbook, and Picsart.Technical SpecificationsDisplay: 10.9'' WUXGA+ (2304 x 1440), Touch, Glossy, 90HzProcessor: Exynos 1580 processor, 2.9GHzMemory: 8GB RAMStorage: 256GB storage (128GB built-in + 128GB SD Card)Networking: Wi-Fi and Bluetooth 5.3Operating System: AndroidBattery: Up to 20 hoursCamera: 13MP rear camera, 12MP front cameraDimensions: 6.53 x 10.01 x 0.24 inchWeight: 1.10 lbI/O portsUSB Type-C
| UPC | 887276830186 |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Color | Gray |
| Generation | other |
| Model Name | Galaxy Tab S10 FE |
| Model Year | 2025 |
| Item Weight | 1.1 Pounds |
| Screen Size | 10.9 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Number | Galaxy Tab S10 FE |
| BuiltIn Media | 128GB SD Card by IST Computers ®, Power Cable, S Pen, SAMSUNG Galaxy Tab S10 FE, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Samsung |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Battery Capacity | 20 Hours |
| CPU Model Number | Exynos 1580 |
| Operating System | Android |
| Native Resolution | 2304 x 1440 |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Keyboard, Stylus, Touchscreen |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, USB |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 20 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1-Year Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Processor Description | Exynos 1580 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.9 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Video Capture Resolution | 4K UHD 2160p |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 2304 x 1440 Pixels |
| Display Refresh Rate in Hertz | 90 |
| Front Photo Sensor Resolution | 12 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.01"L x 6.53"W x 0.24"Th |
| Other Special Features of the Product | 12MP front camera, 13MP Rear Camera, Lightweight, Stylus Support, Touchscreen |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 13 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form