| Management number | 209128584 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $119.59 | Model Number | 209128584 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The nearest theater is where you areLess bezel means more room for a bigger, 10.4-inch display on a conveniently compact tablet. Enjoy an impromptu private screening in the park or binge watch in bed with dual speakers in landscape orientation that deliver rich, 3D sounds.Epic RacesBlast through race after race on a tablet that wins. Load quickly, run smoothly and stay connected while grabbing fast Wi-Fi speeds. Don't worry about running out of steam with long-lasting battery life. Have more space to save your content and files with expandable microSD.Get ready for crunch time with study hacksKeeping up with lectures is a breeze with S Pen. When taking notes, you can jot first and change colors later. Quickly sort through memos when you save with searchable tags. Even write directly onto PDFs to cut the study clutter. When it's finally crunch time, you'll be organized and ready.Draw inspiration with S PenS Pen is a bundle of writing instruments in one. Its natural grip, low latency and impressive pressure sensitivity will make it your go-to for everything from drawing to editing documents. And S Pen won't get misplaced thanks to the tablet's magnetic holder.Security at every level protects what’s yoursSamsung Knox delivers defense-grade security. Your private data is protected from malware and malicious attacks by leveraging the hardware-backed and multi-layered Knox security platform.Team up your tablet with your phoneSeamlessly work across devices. You can copy text or an image from your phone and paste it on your tablet, and vice versa. Or write a note to self in Samsung Notes or browse on Samsung Internet from your tablet, and open those apps in your phone to pick up where you left off.Technical SpecificationsDisplay: 10.4'' FHD+ (2000 x 1200), Touchscreen, Glossy Processor: Samsung 8-Core Exynos 1280 processor, 2GHz Memory: 4GB RAMStorage: 128GB storage (64GB Storage + 64GB SD Card)Networking: Wi-Fi and Bluetooth 5.3Operating System: AndroidBattery: Up to 14 hoursCamera: 8 MP rear camera, 5 MP front camera Dimensions: 9.63 x 6.07 x 0.27 inchWeight: 1.02 lbsI/O portsUSB Type-CSD Card reader
| UPC | 887276830063 |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Color | Gray |
| Generation | 8th Generation |
| Model Name | Galaxy Tab S6 Lite |
| Model Year | 2024 |
| Item Weight | 1 Pounds |
| Screen Size | 10.4 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | SAMSUNG |
| Model Number | Galaxy Tab S6 Lite |
| BuiltIn Media | 64GB SD Card by IST Computers ®, Power Cable, S Pen, SAMSUNG Galaxy Tab S6 Lite, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Samsung |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| CPU Model Number | Exynos 1280 |
| Operating System | Android |
| Native Resolution | 2000x1200 |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Keyboard, Stylus, Touchscreen |
| Hardware Interface | Bluetooth 5 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 14 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1-Year Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Processor Description | Exynos 1280 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 4 GB |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 2000 x 1200 Pixels |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.63"L x 6.07"W x 0.27"Th |
| Other Special Features of the Product | 8MP Rear Camera, Lightweight, Stylus Support, Touchscreen |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form