| Management number | 209123706 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $190.00 | Model Number | 209123706 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This product is inspected, tested, and refurbished, as necessary to be fully functional according to Amazon Renewed standards.
| UPC | 707331171767 |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Color | Graphite |
| Generation | 8th Generation |
| Model Name | Galaxy Tab S9+ (Wifi) |
| Model Year | 2023 |
| Screen Size | 12.4 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | AMOLED |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Number | Galaxy Tab S9+ (Wifi) |
| Battery Power | 10090 Milliamp Hours |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Video Processor | Qualcomm |
| Operating System | Android |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Speaker |
| Hardware Interface | USB Type C |
| Cellular Technology | 5G |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Battery Average Life | 1 minutes |
| Graphics Coprocessor | Adreno 730 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 256 GB |
| Warranty Description | 90 Day Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | Qualcomm Snapdragon |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | Dolby Atmos |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Photo Sensor Resolution | 13 MP |
| Video Capture Resolution | 4K UHD 2160p |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1600 pixels MP |
| LithiumBattery Energy Content | 36324 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12"L x 8"W x 1"Th |
| Other Special Features of the Product | Fast Charging, Stereo Speakers |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form