| Management number | 209125418 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209125418 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 723548533402 |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Color | Black |
| Generation | Android 5 |
| Model Name | Galaxy Tab E 8.0 |
| Model Year | 2015 |
| Item Weight | 12.64 ounces |
| Screen Size | 8 Inches |
| Sensor Type | Ambient Light Sensor |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Number | Galaxy Tab E 8.0 |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| CPU Model Number | APQ8016 |
| Operating System | Android 5.1 Lollipop |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 1280x800 |
| Wireless Provider | AT&T |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Speaker |
| Hardware Interface | MicroSD |
| Cellular Technology | 4G |
| Speaker Description | stereo speaker |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 12 Hours |
| Graphics Coprocessor | Tablet Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 1.5 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11abg, 802.11bgn, Bluetooth |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | Quad Core |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | MP3, AAC, AMR, FLAC, MID, OGG, WAV, WMA |
| CPU Model Speed Maximum | 1.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Cellular, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1280 x 800 |
| Maximum Display Brightness | 480 Nit |
| Front Photo Sensor Resolution | 2 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 4.9 Watt Hours |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form