| Management number | 209087847 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209087847 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
With write speeds of up to 150MB/s, the SanDisk Extreme Go USB 3.1 Flash Drive lets you quickly copy and go. Up to 35X faster than standard USB 2.0 drives, so you can transfer a 4K movie to the drive in less than 40 seconds. The design keeps the retractable connector protected when not in use, and the included SanDisk SecureAccess software provides password protection of your private files while leaving the rest of the drive available for sharing.
| UPC | 619659152512 |
|---|---|
| Brand | Sandisk |
| Color | Multicolor |
| Model Name | SDCZ880-128G-G46 12149673 |
| Read Speed | 420 Megabytes Per Second |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 0.04 Pounds |
| Write Speed | 380MB/s |
| Manufacturer | Western Digital Technologies, Inc. |
| Model Number | SDCZ880-128G-G46 |
| BuiltIn Media | SanDisk Extreme PRO 128GB USB 3.2 Solid State Flash Drive |
| Item Type Name | SanDisk SDCZ880-128G-G46 Extreme PRO 128GB USB 3.2 Solid State Flash Drive |
| Flash Memory Type | USB |
| Compatible Devices | PC, Laptop |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | 3.2 Gen |
| Warranty Description | Lifetime Limited Manufacturer Warranty |
| Compatible Phone Models | PC, Laptop |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Global Trade Identification Number | 00619659152512 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form