| Management number | 211766482 | Release Date | 2026/04/04 | List Price | $133.98 | Model Number | 211766482 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The 10S is the upgraded version of Sena’s flagship Bluetooth headset for motorcycle helmets, the SMH10. Talk to 3 riding companions via HD audio, up to 1.6 km (1.0 mile) away, take calls, listen to music and more. Riders can connect with all Sena and non-Sena Bluetooth motorcycle headsets using Universal Intercom.
| Color | Black |
|---|---|
| Theme | Motorcycle |
| Impedance | 2200 Ohms |
| Brand Name | Sena |
| Model Name | 10S |
| Style Name | Headset |
| Item Weight | 1.7 Pounds |
| Sensitivity | 20 Hz |
| Control Type | Volume Control |
| Manufacturer | Sena |
| Model Number | 10S-02D |
| BuiltIn Media | Cable, Headset |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Series Number | 10 |
| Cable Features | Detachable |
| Control Method | Touch |
| Earpiece Shape | Over-ear cups |
| Headphone Jack | No Jack |
| Is Autographed | No |
| Item Type Name | Motorcycle Communication Headset with 4-way Bluetooth |
| Bluetooth Range | 1.6 Kilometers |
| Controller Type | Touch |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Motorcycling |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Compatible Devices | Sena |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Response | 10000 Hz |
| Additional Features | Microphone Included |
| Battery Charge Time | 3 Hours |
| Carrying Case Color | Black |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Average Life | 12 Hour |
| Warranty Description | 2 Year Warranty |
| Age Range Description | Adult |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Specific Uses For Product | Motorcycle Bluetooth communication |
| Headphone Folding Features | On Ear |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form