| Management number | 209132110 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $39.98 | Model Number | 209132110 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Sennheiser ACCENTUM Plus wireless Bluetooth headphones have 50-hour battery life, adaptive hybrid active noise cancellation, sound personalization, touch controls, and quick charging.
| UPC | 703670827938 |
|---|---|
| Color | White |
| Brand Name | Sennheiser |
| Model Name | ACCENTUM Plus |
| Style Name | ACCENTUM Plus |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 350 Grams |
| Control Type | Media Control |
| Manufacturer | Sennheiser |
| Model Number | Accentum Plus Wireless |
| BuiltIn Media | Headphone, Carry case, USB-C charging cable, Audio cable 3.5mm and 2.5mm jacks |
| Control Method | Touch |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack, 2.5 mm Jack |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Number of Items | 1 |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Compatible Devices | Smartphones, Laptops, Tablets, Smart Speakers, Televisions, Desktops, Gaming Consoles, Music Production Equipment, Telephones, Car Audio Systems, Cellphones |
| Enclosure Material | Plastic, Silicone |
| Additional Features | Fast Charging |
| Battery Charge Time | 50 Hours |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Average Life | 50 Hours |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Age Range Description | Adult |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Specific Uses For Product | Commuting, Traveling |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| External Testing Certification | Nenhum |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form