| Management number | 209149371 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $91.24 | Model Number | 209149371 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Optimal Design for Studio Sessions A pair of Sennheiser’s HD 400 Pro Studio Reference Headphones is the perfect studio companion to accompany you during your recording, editing, mixing, and mastering sessions. With its open-back design, 120-ohm unique polymer-blend transducer diaphragm, and high-power drive magnet and damping system, the HD 400 Pro’s internal engineering proves reliable time and time again for deeper bass, quality distortion migration, and a natural and accurate listening experience. This superior sound can be partially attributed to its open earcups and angled transducer design, revealing a wide soundstage that works to replicate the optimal listening positions of the top recording studios in the business. Producers here at Sweetwater also appreciate how Sennheiser keeps quality construction and comfort at the forefront, offering a lightweight but durable housing with soft velour earpads to make those longer sessions more bearable. You also receive an assortment of cables with the HD
| UPC | 615104378544 |
|---|---|
| Color | Black |
| Theme | No Theme |
| Impedance | 120 Ohms |
| Brand Name | Sennheiser |
| Model Name | HD 400 PRO |
| Style Name | Open back |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 240 Grams |
| Sensitivity | 110 dB |
| Control Type | Media Control |
| Manufacturer | Sennheiser |
| Model Number | 700047 |
| BuiltIn Media | HD 400 Pro Studio Reference Headphones 3m coiled cable with 3.5mm jack plug 3.5mm jack plug to 6.3mm adapter 1.8m straight cable Quick Guide Safety Guide |
| Noise Control | None |
| Series Number | 700047 |
| Cable Features | Retractable |
| Control Method | Touch |
| Earpiece Shape | Over-ear (circumaural) |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Is Autographed | No |
| Frequency Range | 6 Hz to 38 kHz |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Calling |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Subject Character | No Character |
| Compatible Devices | Devices with 3.5 mm or 6.3 mm audio connectors |
| Enclosure Material | Leather |
| Frequency Response | 38000 Hz |
| Additional Features | Lightweight |
| Carrying Case Color | Black |
| Wireless Technology | NFC |
| Warranty Description | 2-Year Warranty |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | Standard |
| Carrying Case Material | Leather |
| Number of Power Levels | 1 |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Ear Placement | Open Ear |
| Specific Uses For Product | Music |
| Headphone Folding Features | オーバーイヤー |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form