| Management number | 209807330 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209807330 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The modern work from home professional knows that a standing desk converter is the secret weapon to staying productive and comfortable while working. You spend hours, weeks, years at your desk. Why not upgrade to make the experience the best it can be? This adjustable sit to stand computer desk features a sleek ergonomic design to protect your back from long-term damage and the size needed to accommodate a dual monitor setup. Utilize its electric motorized height adjustment to get the position just right, and to change between a standing or a standard desk with your favorite Serta office chair. The cable management clips below allow you to tidy and organize your cords, and the choice between light or dark wood grain can be used to match any home office. If you have suddenly found yourself working from home, this ergonomic standing desk is your answer to creating the ideal home office so you’ll be ready to get to work.
| UPC | 887909212563 |
|---|---|
| Base | Metal |
| Size | Large |
| Color | Light Brown |
| Shape | Rectangular |
| Base Type | Leg |
| Room Type | Office |
| Top Color | Beige |
| UL Listed | Yes |
| Base Color | Brown |
| Brand Name | Serta |
| Item Depth | 23.6 inches |
| Model Name | Creativity Electric Height Adjustable Standing Desk, 47" Inch Wood Desktop, |
| Style Name | Modern |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Desk Design | Computer Desk |
| Drawer Type | Single Drawer |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 67.98 Pounds |
| Finish Types | Wood |
| Manufacturer | Millwork Holdings Co |
| Model Number | FUTB10192A |
| Material Type | Metal, Plastic |
| Mounting Type | Tabletop |
| Product Grade | New |
| Warranty Type | Limited |
| Item Type Name | Sit Stand Table for Office, Work from Home Furniture, Easy to Assemble |
| Maximum Height | 48.4 Inches |
| Minimum Height | 28.7 Inches |
| Is Customizable | No |
| Item Dimensions | 23.6 x 47.2 x 48.4 inches |
| Furniture Finish | Beige |
| Lifting Mechanism | Standard Two Button Controller |
| Number of Drawers | 1 |
| Required Assembly | Yes |
| Top Material Type | Plastic |
| Tabletop Thickness | 0.75 Inches |
| Additional Features | Plug-In,Adjustable Height |
| Frame Material Type | Metal |
| Included Components | Desk |
| Age Range Description | Adult |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Drawer Glide Mechanism | Ball-Bearing or Roller |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Natural Variation Type | Natural Wood Grain Color Variation |
| Manufacturer Part Number | FUTB10192A |
| Item Dimensions D x W x H | 23.6"D x 47.2"W x 48.4"H |
| Product Care Instructions | refer to instructions |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Recommended Uses For Product | Residential Use |
| Maximum Weight Recommendation | 110 Pounds |
| Working Surface Diagonal Length | 57.9 Inches |
| Mfg Warranty Type ie Parts Labor | 1 Year |
| Manufacturer Warranty Description | Please refer to product description or store page. |
| Global Trade Identification Number | 00887909212563 |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form