| Management number | 209171870 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $85.00 | Model Number | 209171870 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 673926387472 |
|---|---|
| Lens | Telephoto |
| Brand | ShiftCam |
| Focus Type | Auto Focus |
| Media Type | Image, Video |
| Model Name | LensUltra 240mm |
| Zoom Ratio | 5 |
| Camera Lens | 240 mm |
| File Format | JPEG, PNG |
| Lens Design | Zoom |
| Manufacturer | Shiftcam |
| BuiltIn Media | 240 mm Super Zoom Tele Lens |
| Viewfinder Type | LCD screen |
| Image stabilization | No image stabilization |
| Maximum Focal Length | 240 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 240 Millimeters |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | 1 Year |
| Exposure Control Type | Automatic |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Compatible Camera Mount | Shiftcam Phone Case, Shiftcam S-Mount |
| Lens Fixed Focal Length | 240 Millimeters |
| Compatible Camera Models | iPhone 17 Pro, iPhone 16, iPhone 15 |
| Focal Length Description | 240 mm fixed focal length telephoto lens (prime) for smartphone photography |
| Video Capture Resolution | 1080p |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form