| Management number | 209086480 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $16.71 | Model Number | 209086480 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
With its two interfaces, USB 3.0 and Type-C, it is the perfect connection for hassle-free data transmission between any “old-school” USB laptop or PC and new-generation Type-C devices. Share your data between them fast and conveniently or free up to 128 GB valuable storage on your new-generation mobile device. The C31 - just one tiny drive, no cables or confusion or network constraints – life can be so easy sometimes
| Brand | SP Silicon Power |
|---|---|
| Color | Black diamond |
| Model Name | SP064GBUC3C31V1K |
| Read Speed | 150 Megabytes Per Second |
| Item Weight | 3.3 Grams |
| Manufacturer | SP/Silicon Power |
| Model Number | SP064GBUC3C31V1K |
| Flash Memory Type | USB 3.1 |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Compact |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Global Trade Identification Number | 04712702655957 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form