| Management number | 209135538 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209135538 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Plenty of people drop a lot of coin to flex that they can afford noise-canceling headphones. Hesh ANC is for the rest of us. For those of us more concerned with sharing a great playlist than showing off our status. But don’t think you’re compromising: Hesh ANC delivers a 4-mic, digital active noise canceling experience that rivals anything out there.
| UPC | 810145320242 |
|---|---|
| Color | Preppy Sage |
| Impedance | 32 Ohms |
| Brand Name | Skullcandy |
| Model Name | Hesh ANC |
| Style Name | Non-Bundle |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 228 Grams |
| Sensitivity | 99.63 dB |
| Control Type | Volume Control |
| Manufacturer | Skullcandy |
| Model Number | Hesh ANC |
| BuiltIn Media | Cable, Hesh® ANC Wireless Headphones, User Manual |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Cable Features | Detachable |
| Control Method | App, Touch, Voice |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Is Autographed | No |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Controller Type | Button, Touch |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Calling, Exercising, Gaming, Running, Skateboarding |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Compatible Devices | Cellphones, Gaming Consoles, Laptops, Smart Watch, Tablets |
| Enclosure Material | Faux Leather, Plastic, Silicone |
| Frequency Response | 20 Hz |
| Battery Charge Time | 22 Hours |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Average Life | 22 Hours |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wireless |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Fitness, Travel |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Global Trade Identification Number | 00810145320242 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form