| Management number | 209135537 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209135537 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Method 540 ANC brings together premium Bose sound, adaptive ANC, and a slimmer, lightweight, clip-anywhere case for maximum portability. Plus, it’s Skull AI compatible, your gateway to hands-free help and smarter listening.
| UPC | 810145323526 |
|---|---|
| Color | True Black |
| Theme | Skull |
| Brand Name | Skullcandy |
| Model Name | Method 540 ANC |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Sensitivity | 97.1 dB |
| Control Type | Touch Control |
| Manufacturer | Skullcandy |
| Model Number | S2MFW-T740 |
| BuiltIn Media | Ear Gel sizes: S, M, L, User Manual, Method 540 ANC True Wireless Earbuds, Charging Case, Fit Fin sizes: S, M, L |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Cable Features | Without Cable |
| Control Method | Touch |
| Earpiece Shape | Bud |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Controller Type | Touch |
| Frequency Range | 20 Hz - 20 KHz |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Office Meetings, Running, Calling, Exercising |
| Audio Driver Size | 12 Millimeters |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Compatible Devices | Cellphones, Gaming Consoles, Tablets, Laptops, Smart Watch |
| Enclosure Material | Silicone, Plastic |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Additional Features | Sweatproof, Noise Cancellation, Multipoint Pairing, Fast Charging, Microphone Included |
| Battery Charge Time | 10 Hours |
| Carrying Case Color | Black |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Average Life | 40 Hours |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Professional, Fitness |
| Headphone Folding Features | In Ear |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form