| Management number | 209113934 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $359.60 | Model Number | 209113934 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Why settle for mediocrity? Leap forward into the Shadow series with the newest architectures. Featuring the GeForce GTX series graphics cards and powered by Intel Core-i5 10400F 6-Core 2.9 GHz Processor, the Shadow delivers the best price-to-performance value gaming rig in the market.The Skytech Shadow offers the best gaming computer built up to date to quickly run popular games such as Call of Duty Warzone, Fortnite, Escape from Tarkov, Grand Theft Auto V, Valorant, World of Warcraft, League of Legends, Apex Legends, Roblox, PLAYERUNKNOWN’s Battlegrounds, Overwatch 2, Counter-Strike 2, Battlefield V, New World, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, Baldur's Gate 3, Dota 2, HELLDIVERS 2, Monster Hunter, Palworld, Terraria, Rainbow Six Siege, Dragon's Dogma 2, and more at Ultra settings, detailed 1080p Full HD resolution, and smooth 60+ FPS gameplay.SPECIFICATIONSProcessor: INTEL Core i5 10400F 2.9GHz (4.3GHz Max Boost) CPU ProcessorMemory:16GB DDR4 3200 Gaming MemoryVideo Card: NVIDIA GeForce GTX 1660 Super 6GB GDDR6 Graphics Card (Brand may vary)SSD: 500GB SSDOperating System: Microsoft Windows 11 Home 64-bitCase: Skytech Shadow Gaming Case with Tempered Glass – BlackWiFi:802.11ACFans:Built-in 3 x RGB FansProduct images used on this page are for illustrative purposes only and do not indicate the exact components used at the time of manufacture. The component makes and models may vary from product depictions in product images but will adhere to the specification outlined in the product's main description. Particulars such as I/O ports may vary. Please get in touch with us for more details.
| UPC | 811698036826 |
|---|---|
| Brand | Skytech Gaming |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Shadow 3.0 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | 10400F | 1660 Super |
| Screen Size | 1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Brainstrom Corporation |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | ST-SHADOW3.0-0337-B-AM |
| Speaker Type | External or not included |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Power Cord |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 10400F |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power Consumption | 600 Watts |
| Security Features | UNSPECIFIED |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB, USB 2.0, USB 3.0 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Rounded edge |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Nvidia Ge Force Gtx 1660 Super |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Warranty on Parts and Labor | Lifetime Free Technical Support |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | 500 Gb |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 500 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 4 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form