| Management number | 209111609 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $535.60 | Model Number | 209111609 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Why settle for mediocrity? Leap forward into SkyTech SHADOW 3.0 series with the newest architectures from AMD and NVIDIA, and enjoy the best price performance value gaming rig in the market.The SkyTech SHADOW 3.0 offers the best gaming computer built up to date with the AMD Ryzen 5 3600 Processor and NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti 6GB Graphic Card that can easily run popular games such as Call of Duty Warzone, Fortnite, Escape from Tarkov, Grand Theft Auto V, World of Warcraft, League of Legends, Apex Legends, Roblox, PLAYERUNKNOWN’s Battlegrounds, Overwatch 2, Counter-Strike 2, Battlefield V, Minecraft, Baldur's Gate 3, Dota 2, HELLDIVERS 2, Monster Hunter, Palworld, Terraria, Rainbow Six Siege, Dragon's Dogma 2, and more at 60 FPS+ 1080P at high to Ultra setting.Specification Processor: AMD Ryzen 5 3600 6-Core 3.6 GHz (4.2 GHz Max Boost) processor <Video Card: NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti 6GB GDDR5 Video Card (Brand may vary) Memory: 8GB DDR4 3000 Gaming Memory with Heat Spreader Power Supply: 80 PLUS Certified Power Supply SSD: 500GB SSD Operating System: Microsoft Windows 11 Home 64-bit Case: Skytech SHADOW Gaming Case with Tempered Glass Fans: 3 x Ring RGB FansProduct images used on this page are for illustrative purposes only and are not indicative of the exact components used at the time of manufacture. Component makes and models may vary from depictions of the product in product images but will adhere to the specification outlined in the main description of the product. Particulars such as I/O ports may vary. Please contact us for more details.
| UPC | 811698033627 |
|---|---|
| Brand | Skytech Gaming |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | SHADOW 3.0 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | 3600 | 1660Ti |
| Screen Size | 1 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Brainstrom Corporation |
| Memory Speed | 3000 MHz |
| Model Number | ST-SHADOW-0178 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse, Power Cord |
| Cooling Method | heat |
| Item Dimensions | 17.9 x 8.3 x 16.4 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Ryzen 5 3600 |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Ryzen 5 3600 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Projector, Smartphone, Speaker, Television |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB, USB 2.0 |
| Memory Clock Speed | 3000 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | GeForce GTX 1660 Ti 6G GDDR5 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year Labor + Parts | Lifetime Technical Support |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 500 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form