| Management number | 209133625 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $12.78 | Model Number | 209133625 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 192129184812 |
|---|---|
| Color | Team Color |
| Theme | Sports |
| Brand Name | SOAR |
| Model Name | SOAR True Wireless Earbuds V.2 |
| Style Name | Classic |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Control Type | Media Control |
| Manufacturer | Prime Brands Group Inc. |
| Model Number | NFL-TWS7-CHFS |
| BuiltIn Media | Cable, Eartip, Stereo Earbuds (2), Wireless Charging Case |
| Noise Control | None |
| Series Number | 7 |
| Cable Features | Without Cable |
| Control Method | Touch |
| Earpiece Shape | Bud |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Is Autographed | No |
| Bluetooth Range | 30 Feet |
| Controller Type | Touch |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Calling, Entertainment, Exercising |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 5 |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Laptops, Smart Watch, Tablets |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Battery Charge Time | 10 Hours |
| Carrying Case Color | Multicolor |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Warranty Description | 1 Year Limited |
| Age Range Description | Adult |
| Carrying Case Material | Plastic |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wireless |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Specific Uses For Product | Entertainment, School, Travel |
| Headphone Folding Features | In Ear |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form