| Management number | 209191935 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $679.20 | Model Number | 209191935 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 810082107395 |
|---|---|
| Zoom | Digital Zoom |
| Brand | Sony |
| Autofocus | Yes |
| Lens Type | Standard Zoom |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Frame Rate | 30 |
| Generation | 3 |
| Model Name | a7 III |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | Sony FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS lens with a focal length range of 28-70mm and Optical SteadyShot image stabilization. |
| File Format | JPEG, RAW |
| Flash Modes | Auto, On/Fill, Off |
| Form Factor | Mirrorless |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | 10 fps |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Battery Type | Lithium-Ion Rechargeable (NP-FZ100) |
| Camera Flash | no flash |
| DigitalStill | No |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Sony |
| Model Number | a7 III |
| Model Series | Alpha 7 |
| Night vision | No |
| Series Number | 7 |
| Aperture modes | F3.5–F5.6 |
| Focus Features | Hybrid |
| Shooting Modes | Shutter Priority |
| Remote Included | No |
| Special Feature | Image Stabilization |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 425 |
| Exposure Control | Shutter Priority, Aperture Priority, Manual |
| Flash Sync Speed | 1/250 or lower |
| Has Color Screen | Yes |
| Metering Methods | Evaluative |
| Video Resolution | 1080p |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Flash Memory Type | SD, SDXC |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Compatible Devices | Computers, External Storage Devices (via USB) |
| Image Capture Type | Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Real Angle Of View | 44 Degrees |
| Recording Capacity | 2067 Minutes |
| Total USB 20 Ports | 1 |
| Total USB 30 Ports | 1 |
| Continuous Shooting | 10 FPS |
| ExternalMemory Size | 128 GB |
| Image stabilization | Digital |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Display Fixture Type | Tilting |
| Expanded ISO Maximum | 51200 |
| Expanded ISO Minimum | 100 |
| Video Capture Format | 4k |
| Age Range Description | Adult |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection, Phase Detection |
| Minimum Shutter Speed | 0.1 seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | 1 |
| Total Still Resolution | 24.2 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Photo Sensor Resolution | 24.2 MP |
| Flash Memory Speed Class | C10 |
| Manufacturer Part Number | ILCE7M3/B |
| Specific Uses For Product | Photography |
| Display Maximum Resolution | 24.2 MP |
| Display Resolution Maximum | 24.2 MP |
| Effective Still Resolution | 24.2 MP |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
| Compatible Flash Memory Type | SDXC |
| Flash Memory Bus Interface Type | USB 3.0 |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form