| Management number | 209191856 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $711.60 | Model Number | 209191856 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 810082108231 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Sony |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 14 Bit |
| Lens Type | interchangeable |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Generation | III |
| Model Name | Sony a7 III |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | LCD screen |
| File Format | JPEG, RAW |
| Flash Modes | Auto, On, Off |
| Form Factor | Mirrorless |
| Screen Size | 7.5 Centimeters |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | 30 MB/s |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | Built-In |
| DigitalStill | No |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | Sony |
| Model Number | ILCE7M3/B |
| Model Series | Alpha |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 0.5 x |
| Video Output | HDMI |
| Aperture modes | F2.8-F16 |
| Focus Features | Hybrid |
| Shooting Modes | Movie |
| Special Feature | Image Stabilization |
| Autofocus Points | 693 |
| Exposure Control | Manual |
| Flash Sync Speed | 1/250 |
| Has Color Screen | Yes |
| Video Resolution | 2160p |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Flash Memory Type | SD, SDXC |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Compatible Devices | Sony E |
| Image Capture Type | Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Continuous Shooting | 10 FPS |
| Delay between shots | 0.1 Seconds |
| Image stabilization | Sensor-shift |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Display Fixture Type | Tilting |
| Expanded ISO Maximum | 51200 |
| Expanded ISO Minimum | 50 |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | Limited 1 year Warranty |
| Age Range Description | Adult |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection, Phase Detection |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Image Format | JPEG, RAW |
| Total Still Resolution | 24.2 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Photo Sensor Resolution | 24.2 MP |
| Flash Memory Speed Class | V30 |
| Manufacturer Part Number | ILCE7M3/B |
| Display Maximum Resolution | 3840x2160 |
| Display Resolution Maximum | 24.2 MP |
| Effective Still Resolution | 24.2 MP |
| Flash Memory Installed Size | 64 GB |
| Compatible Flash Memory Type | SD |
| Flash Memory UHS Speed Class | U3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V30 or higher |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 64 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form