| Management number | 209187487 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,518.40 | Model Number | 209187487 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | Sony |
|---|---|
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 10 Bit |
| HDMI Type | HDMI 2.0 |
| Lens Type | Wide Angle |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Frame Rate | 60 FPS |
| Generation | IV |
| Model Name | alpha 7 |
| Movie Mode | Yes |
| Self Timer | 10 |
| Viewfinder | Electronic, LCD screen |
| Camera Lens | 7 |
| File Format | 35mm, JPEG, RAW DNG |
| Form Factor | Compact, Mirrorless |
| Screen Size | 7.5 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | 10 fps, 100 MB/s |
| Aspect Ratio | 16:9, 3:2 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | no flash |
| DigitalStill | Yes |
| Manufacturer | Sony |
| Model Number | Alpha 7 IV |
| Model Series | Alpha 7 |
| BuiltIn Media | Camera Body & Lens |
| Aperture modes | Aperture Priority |
| Focus Features | Autofocus |
| Shooting Modes | Partial |
| Special Feature | Image Stabilization |
| Autofocus Points | 19 |
| Exposure Control | Aperture Priority |
| Has Color Screen | Yes |
| Maximum Aperture | 1.4 f |
| Video Resolution | 2160p |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| Compatible Devices | Devices with HDMI input (e.g., TVs, monitors, some computers) and support for JPEG, 35mm, RAW DNG file formats |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Maximum Image Size | 33 MP |
| Real Angle Of View | 63.4 Degrees |
| Recording Capacity | 60 Minutes |
| Image stabilization | Optical |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Expanded ISO Maximum | 51200 |
| Maximum Focal Length | 35 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 35 Millimeters |
| Video Capture Format | 4k |
| Age Range Description | Adult |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection |
| Minimum Shutter Speed | <1 seconds |
| Processor Description | bionz |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | No |
| Total Still Resolution | 33 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Custom |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Photo Sensor Resolution | 33 MP |
| Focal Length Description | 35mm prime lens |
| Specific Uses For Product | Photography |
| Effective Still Resolution | 33 MP |
| Compatible Flash Memory Type | SDHC, SDXC, microSDHC, microSDXC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form