| Management number | 209199109 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,039.20 | Model Number | 209199109 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The α7 IV is a truly hybrid camera with both high-resolution 33MP stills and up to 4K 60p video for photo and movie creators, with additional features for live streaming and real-time content sharing.
| UPC | 027242923584 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Sony |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 14 Bit |
| Crop Mode | Full-Frame |
| HDMI Type | HDMI 2.0 |
| Lens Type | Wide Angle |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C), Direct Manual Focus (DMF), Manual Focus (MF), Single-Servo AF (AF-S) |
| Focus Type | manual-and-auto |
| Generation | 4 |
| Model Name | Sony Alpha 7 IV |
| Movie Mode | Yes |
| Self Timer | 10 Seconds, 2 Seconds, 5 Seconds |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | 28 to 70mm |
| File Format | JPEG, Raw, HEIF |
| Flash Modes | Auto, Fill Flash, Hi-Speed Sync, Off, Rear Sync, Red-Eye Reduction, Slow Sync |
| Form Factor | Mirrorless |
| Item Weight | 955 Grams |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | 828 fps (raw + JPEG) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Camera Flash | Hotshoe |
| Digital Zoom | 8 x |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Sony |
| Model Number | ILCE7M4K/B |
| Model Series | Alpha 7 |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 2.5 x |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Camera Body & Lens |
| Series Number | 4 |
| Aperture modes | F3.5 |
| Focus Features | Hybrid |
| Shooting Modes | Auto, Programmed, Aperture, Shutter speed, Manual, Movie |
| Dots Per Screen | 82354560 |
| Remote Included | No |
| Special Feature | 759-Pt. Fast Hybrid AF, Real-time Eye AF; Focus Breathing Compensation; Active Mode |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 759 |
| Exposure Control | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| Flash Sync Speed | 1/250 Second |
| Has Color Screen | Yes |
| Maximum Aperture | 3.5 f |
| Metering Methods | Center-Weighted Average, Highlight Weighted, Multiple, Spot |
| Video Resolution | 4320p |
| Flash Memory Type | Slot 1: CFexpress Type A / SD (UHS-II)Slot 2: SD/SDHC/SDXC (UHS-II) |
| Lens Construction | 9 Elements in 8 Groups |
| Photo Filter Size | 55 Millimeters |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| Compatible Devices | Sony E-mount wide-angle lenses |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Maximum Image Size | 33 MP |
| Real Angle Of View | 84 Degrees |
| Recording Capacity | 120 Minutes |
| Continuous Shooting | 10 FPS |
| ExternalMemory Size | 128 GB |
| Image stabilization | Sensor-shift |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Display Fixture Type | Tilting |
| Expanded ISO Minimum | 50 |
| Maximum Focal Length | 70 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 28 Millimeters |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Age Range Description | Adult |
| Auto Focus Technology | Eye Detection |
| Maximum Shutter Speed | 1/8000 Seconds |
| Minimum Shutter Speed | 30 Seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | 2 |
| Supported Image Format | JPEG, RAW |
| Total Still Resolution | 33 MP |
| White Balance Settings | Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Flash torch, Fluorescent, Incandescent, Shade, Underwater |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Photo Sensor Resolution | 33 MP |
| Digital Scene Transition | zoom |
| Flash Memory Speed Class | U3 |
| Focal Length Description | 28 to 70mm |
| Manufacturer Part Number | ILCE7M4K/B |
| Photo Filter Thread Size | 55 Millimeters |
| Viewfinder Magnification | 0.78x |
| Specific Uses For Product | Videography, Photography |
| Display Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160, 1920 x 1080, 1280 x 720 |
| Effective Still Resolution | 33 Pixels |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
| Compatible Flash Memory Type | CFexpress Type A, SD |
| Flash Memory UHS Speed Class | UHS-II |
| Flash Memory Video Speed Class | V90 |
| Flash Memory Bus Interface Type | PCIe |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form