| Management number | 209191813 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,155.98 | Model Number | 209191813 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
A Compact Powerhouse for Everyday Carry - Packed with processing and resolving power, Sony has stuffed the a7R V's 61MP full-frame sensor and BIONZ XR processor into its beefiest compact yet, the black a7CR Mirrorless Camera, putting professional image quality into a form factor optimized for all-day, everyday carry.Manufacturer Included Items:Sony a7CR Mirrorless Camera (Black) Sony GP-X2 Grip Extension for Sony a7C II/a7CR Sony ALC-B1EM Body Cap for E-Mount Cameras Sony NP-FZ100 Rechargeable Lithium-Ion Battery (2280mAh) StrapItems Include:1 x Sony Alpha 7CR Mirrorless Full-Frame Interchangeable Lens Hybrid Camera1 x Sony 64GB SF-G Tough Series UHS-II SDXC Memory Card1 x Soft Bag1 x Memory Card Reader1 x 12_inch Flexible Tripod1 x Cleaning Kit
| UPC | 657768824470 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Sony |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 10 Bit |
| Lens Type | Wide Angle |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Generation | 7 |
| Model Name | ILCE-7CR/B |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | Camera comes with a wide-angle lens, ideal for capturing landscapes, interiors, and large group shots. |
| File Format | XAVC |
| Flash Modes | [INC] Incomplete - Built-in flash confirmed, but specific flash modes not specified |
| Form Factor | Compact, Mirrorless |
| Item Weight | 3.56 Pounds |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | BSI CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | 312 MB/s |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Camera Flash | Built-In |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Sony |
| Model Number | ILCE-7CR/B |
| Model Series | Alpha 7CR |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 1 x |
| BuiltIn Media | Sony Alpha 7CR Mirrorless Full-Frame Interchangeable Lens Hybrid Camera, 64GB SF-G Tough Series UHS-II SDXC Memory Card, Soft Bag, Memory Card Reader, 12_inch Flexible Tripod, Cleaning Kit |
| Dynamic Stops | 15 Stops |
| Series Number | 7 |
| Aperture modes | Manual |
| Battery Weight | 83 Grams |
| Focus Features | Hybrid |
| Shooting Modes | Landscape, Manual, Portrait, Sports |
| Dots Per Screen | 2360000 |
| Remote Included | No |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 693 |
| Exposure Control | Manual |
| Flash Sync Speed | 1/200 to 1/250 seconds (predicted based on general trends) |
| Has Color Screen | Yes |
| Metering Methods | Evaluative |
| Video Resolution | 2160p |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Flash Memory Type | SDXC |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Compatible Devices | Sony E |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Maximum Image Size | 61 MP |
| Real Angle Of View | 43 Degrees |
| Continuous Shooting | 7 FPS |
| ExternalMemory Size | 64 GB |
| Image stabilization | Dynamic, Hybrid |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Display Fixture Type | Tilting |
| Expanded ISO Maximum | 102400 |
| Expanded ISO Minimum | 50 |
| Video Capture Format | 4k |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Age Range Description | Adult |
| Auto Focus Technology | Phase Detection |
| Minimum Shutter Speed | 0.125 seconds |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | 1 |
| Total Still Resolution | 61 MP |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Photo Sensor Resolution | 61 MP |
| Flash Memory Speed Class | V60 or higher |
| Manufacturer Part Number | ILCE-7CM2L/B_EDIRE_1 |
| Viewfinder Magnification | 0.70x |
| Display Maximum Resolution | 61 MP |
| Display Resolution Maximum | 61 MP |
| Effective Still Resolution | 61 MP |
| Flash Memory Installed Size | 64 GB |
| Compatible Flash Memory Type | SDXC |
| Flash Memory UHS Speed Class | UHS-II |
| Flash Memory Video Speed Class | V60 or higher |
| Flash Memory Bus Interface Type | SDXC |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 64 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form