| Management number | 209191616 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $311.60 | Model Number | 209191616 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Alpha 6100 include a 24.2MP Exmore? CMOS image sensor, the latest bionz x? image processor and a front-end LSI as implemented in Sony?s full-frame cameras, which combine to deliver all-round enhancements in image quality and performance across all areas of photo and video capture.
| UPC | 766234214988 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Sony |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 10 Bit |
| Crop Mode | 3:2 |
| HDMI Type | Type A Standard HDMI |
| Lens Type | Zoom Lens |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A), Continuous-Servo AF (AF-C) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Generation | 2 |
| Model Name | A6100 |
| Movie Mode | Yes |
| Self Timer | 10 Seconds |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | 16-50mm (24-75mm eq.) f/3.5-5.6 zoom lens |
| File Format | RAW |
| Flash Modes | Fill Flash, Red Eye Reduction |
| Form Factor | Mirrorless |
| Item Weight | 1.7 Pounds |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | 10 MB/s |
| Aspect Ratio | Unknown |
| Camera Flash | Built-In |
| Digital Zoom | 8 x |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Sony |
| Model Number | ILCE6100/B-cr |
| Model Series | Alpha |
| Night vision | No |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Camera Body & Lens |
| Series Number | 61 |
| Aperture modes | F3.5–F5.6 |
| Focus Features | Hybrid |
| Shooting Modes | Automatic, Movie |
| Dots Per Screen | 9000000 |
| Remote Included | No |
| Special Feature | Image Stabilization |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 425 |
| Exposure Control | Automatic |
| Flash Sync Speed | 1/250 |
| Has Color Screen | Yes |
| Maximum Aperture | 3.5 Millimeters |
| Metering Methods | Multi-segment |
| Video Resolution | 4K UHD 2160p |
| Flash Memory Type | SD |
| Lens Construction | >4 |
| Photo Sensor Size | APS-C |
| Compatible Devices | Sony E-mount devices |
| Hardware Interface | HDMI |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Maximum Image Size | 3840 Pixels |
| Recording Capacity | 90 Minutes |
| Total USB 20 Ports | 1 |
| Continuous Shooting | 11 |
| Image stabilization | Optical |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Display Fixture Type | LCD |
| Expanded ISO Maximum | 51200 |
| Expanded ISO Minimum | 50 |
| Maximum Focal Length | 50 Millimeters |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection, Phase Detection |
| Minimum Shutter Speed | 1/32000 Seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Image Format | RAW, MP4 |
| Total Still Resolution | 24.2 MP |
| White Balance Settings | Auto, Cloudy, Daylight, Flash torch |
| Connectivity Technology | wired, wireless |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Photo Sensor Resolution | 24.2 MP |
| Digital Scene Transition | False |
| Flash Memory Speed Class | UHS-I |
| Manufacturer Part Number | ILCE6100/B-cr |
| Viewfinder Magnification | 1.0x |
| Display Maximum Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display Resolution Maximum | 24.2 MP |
| Effective Still Resolution | 24.2 MP |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
| Compatible Flash Memory Type | SD, microSD |
| Flash Memory UHS Speed Class | 1 |
| Flash Memory Video Speed Class | V10 |
| Flash Memory Bus Interface Type | SD |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form