| Management number | 209204546 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $879.20 | Model Number | 209204546 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 192223220577 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Sony |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 10 Bit |
| Crop Mode | Full-Frame |
| Lens Type | Wide Angle |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Generation | 4 |
| Model Name | Alpha 7 IV |
| Movie Mode | Yes |
| Self Timer | 10 Seconds |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | 28-60mm lens |
| File Format | JPEG, RAW |
| Flash Modes | Automatic |
| Form Factor | Mirrorless |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | BSI CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | 10 fps |
| Aspect Ratio | 16:9, 3:2, 4:3 |
| Camera Flash | No Flash |
| Digital Zoom | 8 x |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Sony |
| Model Number | Alpha a7 IV |
| Model Series | a7 |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 8 x |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Camera Body & Accessories |
| Series Number | 4 |
| Aperture modes | F2.8 |
| Focus Features | Active |
| Shooting Modes | Auto, Programmed, Aperture, Shutter speed, Manual, Movie |
| Dots Per Screen | 1,036,800 Dots |
| Remote Included | No |
| Special Feature | BIONZ XR Processor; 759-Pt. Fast Hybrid AF, Real-time Eye AF; 5-Axis SteadyShot Image Stabilization |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 759 |
| Exposure Control | Manual |
| Has Color Screen | Yes |
| Maximum Aperture | 3.5 Millimeters |
| Video Resolution | 4320p |
| Flash Memory Type | Slot 1: CFexpress Type A / SD (UHS-II)Slot 2: SD/SDHC/SDXC (UHS-II) |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Compatible Devices | Smartphone, Sony E mount cameras |
| Hardware Interface | USB |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Basic, Fine, Normal |
| Maximum Image Size | 33 MP |
| Recording Capacity | 60 Minutes |
| Total USB 20 Ports | 1 |
| Total USB 30 Ports | 1 |
| Continuous Shooting | 10 FPS |
| ExternalMemory Size | 128 GB |
| Image stabilization | Sensor-shift |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Display Fixture Type | Articulating |
| Expanded ISO Maximum | 51200 |
| Expanded ISO Minimum | 100 |
| Maximum Focal Length | 200 |
| Minimum Focal Length | 28 Millimeters |
| Video Capture Format | MP4 |
| Age Range Description | Adult |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection, Phase Detection |
| Maximum Shutter Speed | 30 Seconds |
| Minimum Shutter Speed | 1/8000 Seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | 2 |
| Supported Image Format | JPEG, RAW |
| Total Still Resolution | 33 MP |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Photo Sensor Resolution | 33 MP |
| Flash Memory Speed Class | U3 |
| Focal Length Description | 28-60 millimeters |
| Manufacturer Part Number | ILCE-7M4/B AK |
| Viewfinder Magnification | 0.78x |
| Specific Uses For Product | Photography, Videography |
| Display Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 MP |
| Effective Still Resolution | 33 MP |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
| Flash Memory Installed Size | 128 GB |
| Compatible Flash Memory Type | SDHC, SDXC |
| Flash Memory UHS Speed Class | U3 or higher |
| Flash Memory Video Speed Class | V60 |
| Flash Memory Bus Interface Type | UHS-I or UHS-II |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form