| Management number | 209188451 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $823.98 | Model Number | 209188451 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Proving that speed, resolution, and video capabilities can all coexist, the Alpha a7R III Mirrorless Digital Camera from Sony is a versatile, high-performance camera characterized by not only its resolution, but by its multimedia versatility. Revolving around a full-frame 42.4MP Exmor R BSI CMOS sensor and updated BIONZ X image processor, the a7R III affords an impressive 10 fps continuous shooting rate along with improved autofocus performance for faster, more reliable subject tracking along with wide frame coverage. This updated Fast Hybrid AF System employs a combination of 399 phase-detection points and 425 contrast-detection areas for quicker acquirement of focus in a variety of lighting conditions, and also maintains focus on subjects more effectively. In addition to speed and AF, the processing improvements also help to realize greater image clarity throughout the sensitivity range from ISO 100-32000, which can further be expanded to ISO 50-102400. Video recording capabilities have also been extended for enhanced quality when recording UHD 4K video with the full width of the full-frame sensor, or when using a Super35 area and 5K oversampling to minimize moir and aliasing.In The Box:Sony Alpha a7R III Mirrorless Digital Camera (Body Only)NP-FZ100 Rechargeable Lithium-Ion Battery (2280mAh)BC-QZ1 Battery ChargerCable ProtectorShoulder StrapALC-B1EM Body Cap for E-Mount CamerasAccessory Shoe CapEyepiece CapUSB Type-C CableBundle Items:1 x Sony Alpha a7R III Mirrorless Digital Camera1 x Lens Cleaning Solution1 x Blower Brush1 x Microfiber Cloth1 x Lens Tissue Paper1 x 5pc Cotton Swabs1 x High Quality Dust Cleaner Blower1 x Lens Pen Cleaner1 x Lens Cap Keeper1 x Microfiber Cloth
| UPC | 657768347269 |
|---|---|
| Brand | Sony |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 14 Bit |
| Lens Type | Standard Zoom |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Focus Type | Auto Focus, Manual Focus |
| Generation | III |
| Model Name | SONA7RM3BK6P1_EDI_107 |
| Movie Mode | Yes |
| Self Timer | 10 Seconds |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | Sony FE 28-70mm f/3.5-5.6 OSS |
| File Format | JPEG, RAW |
| Flash Modes | Auto, On/Fill |
| Form Factor | Mirrorless |
| Item Weight | 2.5 Pounds |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | BSI CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | 10 fps |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | no flash |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Sony |
| Model Number | ILCE7RM3/B |
| Model Series | Alpha a7 |
| BuiltIn Media | Battery, Battery Charger, Body Cap, Lens Cap, Shoe Cap, Shoulder Strap |
| Focus Features | Hybrid |
| Shooting Modes | Landscape, Macro, Manual, Movie, Portrait, Sports |
| Special Feature | Lightweight |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 399 |
| Exposure Control | Program (P), Aperture Priority (Av or A), Shutter Priority (Tv or S), Manual (M) |
| Has Color Screen | Yes |
| Video Resolution | 2160p |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Flash Memory Type | SDXC |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| Compatible Devices | Personal Computer, Smartphone, Television |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Continuous Shooting | 10 FPS |
| Image stabilization | 5-Axis |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Display Fixture Type | Tilting |
| Expanded ISO Maximum | 102400 |
| Expanded ISO Minimum | 50 |
| Video Capture Format | 4k |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection, Phase Detection |
| Processor Description | bionz x |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Image Format | JPEG, RAW |
| Total Still Resolution | 42.4 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Custom |
| Connectivity Technology | USB |
| Photo Sensor Resolution | 42 MP |
| Focal Length Description | 28-70mm |
| Manufacturer Part Number | ILCE7RM3/B |
| Specific Uses For Product | Videography, Photography |
| Display Maximum Resolution | 1440 x 900 pixels |
| Display Resolution Maximum | 42.4 MP |
| Effective Still Resolution | 42.4 MP |
| Compatible Flash Memory Type | SDXC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form