| Management number | 209202007 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209202007 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 843342162599 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Sony |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 10 Bit |
| Crop Mode | native |
| HDMI Type | Type D Micro HDMI |
| Lens Type | Sony E mount |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C) |
| Focus Type | manual-and-auto |
| Model Name | E3SNILCE6400B |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| File Format | JPEG, Raw |
| Flash Modes | Auto, Fill Flash, Hi-Speed Sync, Off, Rear Sync, Red-Eye Reduction, Slow Sync, Wireless |
| Form Factor | Mirrorless |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | 11 fps, 4K video recording speed, and burst mode speed |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Camera Flash | no flash |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Sony |
| Model Number | E3SNILCE6400B |
| Model Series | Alpha |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 2 x |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adaptor, Battery, Eyecup, Remote, Shoe Cap, Shoulder Strap, Tripod, USB Cable |
| Aperture modes | Aperture Priority, Manual, Automatic |
| Focus Features | Hybrid |
| Shooting Modes | High dynamic rang |
| Remote Included | No |
| Special Feature | Real-Time Eye AF and Real-Time Tracking; XGA Tru-Finder 2.36m-Dot OLED EVF |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 425 |
| Exposure Control | Automatic |
| Flash Sync Speed | 1/160 Second |
| Has Color Screen | Yes |
| Maximum Aperture | 1.8 Millimeters |
| Metering Methods | Evaluative |
| Video Resolution | 1080p, 2160p |
| Flash Memory Type | SDXC |
| Photo Sensor Size | APS-C |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Compatible Devices | Sony E-mount cameras |
| Hardware Interface | USB |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Normal |
| Maximum Image Size | 3840 Pixels |
| Total USB 30 Ports | 1 |
| Continuous Shooting | 11 FPS |
| ExternalMemory Size | 64 GB |
| Image stabilization | No |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Display Fixture Type | Tilting |
| Expanded ISO Maximum | 102400 |
| Expanded ISO Minimum | 100 |
| Video Capture Format | XAVC |
| Age Range Description | Adult |
| Auto Focus Technology | Hybrid |
| Maximum Shutter Speed | 1/4000 Seconds |
| Minimum Shutter Speed | 30 Seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | No |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Image Format | JPEG, RAW |
| Total Still Resolution | 24.2 MP |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Photo Sensor Resolution | 24.2 MP |
| Manufacturer Part Number | E3SNILCE6400B |
| Viewfinder Magnification | 1.07x |
| Display Resolution Maximum | 24.2 MP |
| Effective Still Resolution | 24.20 |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
| Flash Memory Installed Size | 64 GB |
| Compatible Flash Memory Type | SDXC |
| Global Trade Identification Number | 00843342162599 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form