| Management number | 209113663 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $383.60 | Model Number | 209113663 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
15.6" diagonal, HD (1366 x 768), touch, micro-edge, BrightView, 250 nits,Intel Core i7-1355U (up to 5.0 GHz, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) 6 MB Intel Smart cache, 8 Cores, 8 Threads),up to Max 64 GB DDR4 SDRAM 3200 MHz,up to Max 2TB NVMe M.2 SSD,Windows 11 Home Plus,No Optical Drive,Full-size, backlit, soft grey keyboard with numeric keypad,Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card,HP True Vision 1080p FHD camera,1 x USB Type-C ,2 x USB Type-A support 5Gbps,1 x Headphone,microphone combo,1 x HDMI 1.4,14.17 L x 9.29 W x 0.73 H inches,,3.52 lbs,Natural silver,
| UPC | 198828891266 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Hp laptop |
| Model Year | 2025 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU L1 Cache | 800 KB |
| CPU L2 Cache | 6 MB |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Hp laptop |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1355U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | SODIMM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-Cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | USB-C devices, USB-A devices, headphones, microphones, wireless devices via Wi-Fi and Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | USB Type C |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, backlit, numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form