| Management number | 209190536 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $879.20 | Model Number | 209190536 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Sony Alpha 7 IV Full-frame Mirrorless Interchangeable Lens CameraThe full-frame 33MP Exmor R back-illuminated CMOS sensor delivers outstanding speed and superb image quality. The use of copper wiring contributes to higher transmission speeds and faster AD (analog to digital) conversion, while fast sensor readout enables 10-bit 4:2:2 4K recording up to 60p. The sensor also provides improved color reproducibility, low-noise performance at all sensitivities, 15+stop dynamic range, and increased AF (autofocus) speed and precision performance. Experience improved levels of color gradation and detail rendering as well as soft, natural-looking human skin textures.BIONZ XR Image Processor for up to 8x Processing SpeedThe BIONZ XR engine, also used in the Sony Alpha 1 and Alpha 7S III models, provides up to an 8x increase in processing speed. The engine concentrates real-time processing of AF (autofocus), image recognition, and image quality adjustment to minimize processing latency for greatly increased movie and still processing power. The user interface, network, and file management processing are distributed to deliver a fast response regardless of the real-time processing load.Bundle Includes:Sony Alpha 7 IV Full-frame Mirrorless Interchangeable Lens Camera (Body Only) NP-FZ100 Rechargeable 2000mAh Battery and Dual Charger (2-Pack)Holster Camera Case and Accessory Bundle for DSLR, Mirrorless, and CamcordersPhoto, Video, and Art Software Suite v4.064GB SDHC Canvas Select Plus Memory CardRugged Memory Card Storage Case
| UPC | 196271027676 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Sony |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 10 Bit |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | alpha 7 |
| Movie Mode | Yes |
| Self Timer | 10 Seconds |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | Sony E-mount compatible |
| File Format | JPEG, RAW |
| Flash Modes | [Possible flash modes: Auto, Fill Flash, Slow Sync, Rear-curtain sync] |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 1 Pounds |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | at least 60 MB/s |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | Built-In |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Sony |
| Model Number | ILCE-7M4 |
| Model Series | Alpha |
| Night vision | No |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Battery |
| Dynamic Stops | 15 Stops |
| Series Number | 4 |
| Aperture modes | F2.8-F5.6 |
| Focus Features | Hybrid |
| Shooting Modes | Automatic |
| Remote Included | No |
| Special Feature | Live View |
| Autofocus Points | 1 |
| Exposure Control | Program (P), Aperture Priority (Av or A), Shutter Priority (Tv or S), Manual (M) |
| Flash Sync Speed | 1/200 or 1/250 |
| Has Color Screen | Yes |
| Video Resolution | 2160p |
| Flash Memory Type | SD, SDXC |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Compatible Devices | Sony E-mount devices |
| Hardware Interface | SDXC |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Maximum Image Size | 33 MP |
| Continuous Shooting | 8 FPS |
| ExternalMemory Size | 64 GB |
| Image stabilization | Digital, Dynamic |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Display Fixture Type | Tilting |
| Expanded ISO Maximum | 51200 |
| Expanded ISO Minimum | 50 |
| Maximum Focal Length | 70 Millimeters |
| Video Capture Format | 4k |
| Age Range Description | Adult |
| Auto Focus Technology | Hybrid |
| Maximum Shutter Speed | 1/60 seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | 2 |
| Total Still Resolution | 33 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Custom |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Photo Sensor Resolution | 33 MP |
| Flash Memory Speed Class | U1 |
| Manufacturer Part Number | ILCE7M4/B KIT 2 |
| Display Resolution Maximum | 33 MP |
| Effective Still Resolution | 33 MP |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
| Compatible Flash Memory Type | SDHC |
| Flash Memory UHS Speed Class | [U1 or U3] |
| Flash Memory Video Speed Class | V6 |
| Flash Memory Bus Interface Type | SD |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form